Mindfulness, czyli uważność dla rodziców https://www.facebook.com/events/369635160318927/
6 maja (poniedziałek), godz. 18:00 – 20:00 (cz. 1)
13 maja (poniedziałek), godz. 18:00 – 20:00 (cz. 2)
Fajnie jest przebywać z dziećmi i młodzieżą. Wiem to, bo jestem od 12 lat pedagogiem szkolnym i socjoterapeutą.
Fajnie też jest być rodzicem. Wiem to, bo w zeszłym roku urodziła mi się córka.
Nie są jednak mi obce chwile złości, rozczarowania i bezradności. Zadaję sobie pytania o to jak powinienem pracować z dziećmi, na co zwracać uwagę w relacji z własnym dzieckiem i jak zachować przytomny umysł w codziennym biegu.
Odpowiedzi na te pytania pomaga mi znaleźć praktyka uważności (ang. mindfulness) a konkretnie Trening Redukcji Stresu oparty na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction). Jest to kurs stworzony przez profesora Jona Kabata-Zinna z Uniwersytetu Massachusetts, wydziału Medycznego w 1979 r. Metody i techniki treningu mają źródło w praktykach medytacyjnych, które zostały zaadoptowane do współczesnej rzeczywistości. Są to ćwiczenia skupienia na oddechu, ćwiczenia koncentracji na wrażeniach płynących z ciała, ćwiczenia fizyczne rozwijające świadomość własnego ciała oraz praktyki kształcące zdolność obserwowania własnych reakcji.
Efektem jest nie tyle osiągnięcie relaksacji albo poczucia szczęścia, ale raczej oswajanie emocji, łagodzenie stresu oraz wolność od tendencji do bycia wciąganym w automatyczne emocjonalne reakcje.
W Polsce uważność dopiero się rozwija, ale w krajach Europy Zachodniej i w USA prowadzone są badania na dużą skalę m.in. badany jest wpływ praktyki uważności na relacje między rodzicami a ich dziećmi. Wyniki wskazują, że uważność rozwija m.in. trzy główne umiejętności przydatne w byciu rodzicem:
Moje doświadczenia są bardzo podobne, szczególnie w szkole kiedy muszę rozwiązać sytuacje konfliktowe np. między dziećmi. Chciałbym się tym doświadczeniem podzielić w nadziei, że praktyka uważności może ułatwić bycie z dzieckiem na co dzień, rozwiązywanie konfliktów lub po prostu tworzenie miłej atmosfery w domu.
Co warto wiedzieć o tym podejściu? Uważność to:
Czego się można spodziewać po spotkaniu z uważnością?
W trakcie spotkania opowiem o założeniach treningu uważności, zaproszę do kilku prostych ćwiczeń medytacyjnych. Będziemy rozmawiać o własnych doświadczeniach. Przyjrzymy się jak uważność rodziców może wpływać na relacje z dziećmi oraz na reakcje emocjonalne dzieci. Nie trzeba mieć żadnych doświadczeń medytacyjnych żeby wziąć udział w spotkaniu. Wystarczy ciekawość wobec siebie i dzieci.
Kim jestem?
Eryk Ołtarzewski. Jestem ojcem i mężem – to najważniejsze role w moim życiu. A zawodowo pedagogiem szkolnym, socjoterapetą, trenerem uważności dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wierzę w to, że uważność i życzliwość mogą poprawiać relacje międzyludzkie.
GDZIE:
Przestrzeń dla rodziny, wejście od ulicy Borsuka, żółty budynek z turkusowym dachem, turkusowe ogrodzenie, będą trzy furtki, środkowa to Przestrzeń dla rodziny (ul. Przy Bażantarni 11, lok. B2)
Zajęcia dofinansowane są w ramach projektu Przestrzeń dla rodziny przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy.
Koszt udziału 40 zł od osoby (za dwa spotkania, cz 1 i cz.2).
Płatność w formie przelewu. Przelew stanowi potwierdzenie rezerwacji miejsca.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (liczba miejsc ograniczona):
przestrzen@manzana.org.pl
Zgłoszenia: Imię i nazwisko, telefon kontaktowy, tytuł i termin
Info:
Facebook: PRZESTRZEŃ DLA RODZINY
www.facebook.com/przestrzendlarodziny
Serdecznie zapraszamy!!!